Ovládání a údržba vozidla

Kontrola vozidla před jízdou

 

Zkontolování karoserie, zda je v pořádku (rozsáhlá koroze, uvolněné díly, ostré hrany, praskliny v čelním skle ne větší než 2 cm), odstranění sněhu.

 

Vidět a být viděn, tedy čistota oken, zrcátek, světel, čitelnost registračních značek.

 

Kontrola pneumatik: hledáme poškození boků (boule, praskliny), opotřebování (minimální hloubka drážek je 1.6 mm u letních pneumatik, 4 mm u zimních pneumatik), od pohledu zjistitelné podhuštění (ztráta tlaku po průpichu /defektu). Na kolech nechybí nebo není uvolněný žádný šroub.

 

Kontrola technické způsobilosti vozidla: na zadní registrační značce zkontrolujte měsíc a rok příští technické kontroly (přesné datum najdete v technickém průkazu vozidla).

 

Povinná výbava: v zavazadlovém prostoru najdete lékárničku, reflexní vestu (je i v kabině v dosahu řidiče), výstražný trojúhelník a/nebo:

1: rezervní kolo s pneumatikou, zvedák (hever) a klíč na šrouby kol

2: soupravu pro bezdemontážní opravu pneumatiky (spray s lepidlem, kompresor)

3: na vozidle jsou zpravidla z výroby speciální pneumatiky typu "runflat" umožňující nouzové dojetí i po defektu se signalizací řidiči, že došlo k úniku vzduchu

4: smluvně sjednaná asistenční služba, která na území ČR zajistí po 24 h denně opravu pneu nebo odvoz vozidla do pneuservisu

 

(doporučuji mít plnohodnotné a správně nahuštěné rezervní kolo)

 

Pod kapotou motoru: zkontrolujte provozní kapaliny - množství chladící kapaliny, kapaliny do ostřikovačů, množství oleje, brzdovou kapalinu, dále akumulátor (upevnění, utažení svorek, čistotu kontaktů (oxidaci), barvu v průhledovém okénku akumulátoru (černá O.K., žlutá K.O.). Únik provozních kapalin lze zjistit i znečištěním motoru nebo skvrnou pod motorem.

 

Kontrola osvětlení (se zapnutým zapalováním vyzkoušíme světla obrysová, potkávací, dálková, přední mlhová, zadní mlhová, blinkry, brzdová, couvací.